HISTORIE

Dlouholetá činnost Sokola byla násilně přerušena až do doby změny politických poměrů v roce 1989, kdy byla činnost obnovena. Postupně byl vrácen sokolský majetek a bylo navázáno na dřívější dlouholetou tradici. V naší obci se do obnovení Sokola zapojil Antonín Richter, který se, se svými spolupracovníky Jaromírem Martincem a Jaromírem Homolákem, zasloužili o vrácení sokolského majetku, jako jeden z prvních případu v rámci republiky.

Po ustanovení výboru ihned započala činnost jednotlivých oddílů, pokračovalo se v tradičních akcích. Započalo se s nutnými opravami, střechy, žlaby a jiné.

Antonín Richter se zasadil o postavení přístavku před vstupem, jako tepelné zábrany a současně kuřárny. Sokolovna tak dostala nový vzhled.

V roce 1997 prošla místní sokolovnou povodeň. V sokolovně bylo poničeno dřevěné obložení stěn. Parkety se vzedmuly, ale naštěstí se podlahu podařilo zachránit a cvičí se na ní dodnes.

V roce 2005 bylo zahájeno budování víceúčelové hrací plochy za sokolovnou. Tuto akci se za aktivní účasti členů volejbalového týmu a za finanční spoluúčasti Župy, obce a sponzorů podařilo v roce 2007 dokončit.

Sokol Moravičany má mnoho aktivit, jak již pravidelných cvičení, tak i tradičních akcí, z nichž nejvýznamnější je Sokolský pochod - Memoriál R. Ambrože a F. Kruše. V Moravičanech cvičí sokolíci všech věkových kategorií. Od dětí s rodiči až po seniory. Velmi nás těší, že polovina členů je ve věku do 18 let.

Sokol Moravičany se po obnovení také účastnil všech všesokolských sletů, od obnovení v roce 1994 nechyběl ani na jednom.

Tohoto úspěchu je však možné dosáhnout jen obětavostí, energií a prací cvičitelů, na kterých závisí život i činnost v Sokole. A takové my v Moravičanech máme.